Suche zabudowy

Na czym polega system suchej zabudowy, czy jest dla Ciebie?

Systemy suchej zabudowy wnętrz stają się coraz szerzej stosowane w Polsce i na świecie. Są stabilnym, relatywnie tanim i ogólnodostępnym sposobem wykończenia wnętrz remontowanych mieszkań. Mówiąc szczerze, to dość trudno sobie wyobrazić budowę bez karton-gipsów. Takie płyty wykorzystuje się jako okładziny ścienne, które mają zastąpić tradycyjny tynk. Nierzadko – podczas remontów – wznosi się z nich ścianki działowe, podwieszane sufity i inne zabudowy. Taki materiał jest dość tani, łatwo go kupić i wykorzystywać – przyśpiesza więc prace budowlane i optymalizuje koszty.

Sucha zabudowa, co to jest?

Czym są materiały oznaczone jako “sucha zabudowa”? Są nimi wszelkie elementy, do których montażu nie jest wymagana tak zwana “woda zarobowa”. Montuje się je – przeważnie – za pomocą kleju. Służą do pokrywania elementów konstrukcyjnych budynku, ewentualnie budowy od ścianek działowych, przepierzeń po sufity podwieszone.

Dawniej wykonując suche zabudowy – korzystano z desek. Później z różnego rodzaju pochodzących od drewna . Dziś – zwykle – stosuje się płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe. Choć warto również pamiętać o istnieniu wyrobów z tworzyw sztucznych np. paneli z PVC.

Dlaczego termin “suche zabudowy” może Cię interesować?

Płyty budowlane są odporne na pleśń, wilgoć i warunki atmosferyczne. Są niezwykle trwałe i stabilne, więc stanowią nieodłączny element obecnych remontów, konstrukcji i planów na budowy. Coraz częściej służą do wykonywania izolacji termicznych, konstruowania ścian działowych i montażu podwieszanych sufitów. Takie płyty można z powodzeniem stosować także w łazienkach – ponieważ są wysoce wododporne. Sucha zabudowa pozwala szybko wykończyć ściany, odpowiednio je odizolować i umożliwić wykonywanie dalszych prac. Płyty budowlane są doskonałe do nakładania tynku, pozwalają również na uzyskanie – często wymarzonych – zaokrąglonych ścian.

Co jest podstawą w suchej zabudowie?

Szybkie wzniesienie ścian? Płyty gipsowo-kartonowe będą idealne do tworzenia ścian działowych. Zastąpią tynk, który jest wymagający jeśli chodzi o aplikację – są gwarantem szybkiego montażu. Gładka powierzchnia – jaką utworzą płyty budowlane – pozwoli  szybciej wykończyć pomieszczenie i stworzyć pożądane aranżacje.

Główne zalety suchej zabudowy

Po pierwsze – wszelkiego rodzaju płyty montuje się dzięki odpowiednim profilom. Dość łatwo jest nabyć wszelkie narożniki, taśmy, siatki i inne elementy montażowe przeznaczone do tego typu zabudowy. Po drugie – stosując tego typu rozwiązania, unikasz ogromnych ilości technologicznej wody, unikasz sezonowania tynków, posadzek i innych elementów. Co więcej – spotykamy się z twierdzeniem, że tego typu półprodukty (płyty, profile, etc.) są o wiele łatwiejsze w transporcie.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na wykonanie suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych – trzeba zatrudnić profesjonalną ekipę. Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości wykonania, należy skorzystać z usług osób posiadających doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Jakość wykonania obudowy zależy także od zastosowania kompletnego systemu. W takich przypadkach warto zdać się na profesjonalną ekipę remontową, która powinna uporać się ze sprawą od początku do końca. Dodatkowo najlepiej, gdy złożą stosowną gwarancję.

Suche zabudowy - przykład.

Sprawdzamy, z czym wiąże się malowanie.

Opowiadamy i odpowiadamy.

Opisujemy – wszystko o szpachlowaniu.