Malowanie ścian

Czy warto zlecić malowanie ścian?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego od malowania ścian. Wystarczy kupić farbę, pędzle, założyć czapkę w kształcie statku (złożoną z gazety) i do pracy! Warto powiedzieć, że sama praca też – jeśli wierzyć serialom i filmom – jest miła, zabawna i stanowi okazję do pogłębiania relacji rodzinnych. Tylko co, gdy trzeba pomalować cały dom? Czy warto zlecić malowanie ścian?

Malowanie ścian nie jest trudne!

Na początek napiszemy, że malowanie – generalnie – nie jest trudne. Do malowania wystarczy trochę wiedzy, narzędzia, farby i duże pokłady zapału oraz samozaparcia. Szczególnie ułatwiają to nowoczesne farby, narzędzia oraz internet – w końcu wystarczy wpisać “malowanie” w Google i mamy masę wyników poradnikowo/sprzedażowych.

Jak malować na własną rękę?

Przede wszystkim trzeba zadbać o kondycję ścian – muszą być w 100% przygotowane. Jeśli są brudne, to należy je dokładnie umyć. Jeśli są zniszczone i mają ubytki, to należy wszystko wypełnić. Następnie trzeba zadbać o ewentualne gruntowanie. Później możemy przejść do kwestii związanych z samą farbą. Czyli malowania najpierw sufitu, później samych ścian. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej technice, zacząć od odpowiedniego miejsca i zabezpieczyć wszystko to, co nie powinno być malowane.

No i przede wszystkim trzeba malować dokładnie!

W końcu nikt nie chce mieć na ścianach zacieków, nierówności, ubytków… Tak samo, jak nikt nie chciałby, aby po tygodniu zeszła farba – którą wybierał przez cały miesiąc. Szczególnie, że dobór koloru wymagał konsultacji z partnerem lub rodziną.

Czy warto zlecić malowanie ścian?

Tutaj już każdy powinien sobie odpowiedzieć sam. Oczywiście są też obiektywne warunki – czasami warto, a czasami nie. Jeśli malujemy pokój, to można – z czystym sumieniem – pomalować go z rodziną. To faktycznie może być wiążący czas spędzony razem. Szczególnie, że zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na pizzę, albo kolację. Jednak, gdy remontujemy cały dom (albo wykańczamy stan deweloperski) koszty własnej “robocizny” – czyli przede wszystkim czas – mogą nas przerosnąć. Szczególnie, gdy dojdą koszty związane z ewentualnymi poprawkami. Wtedy – być może – warto zgłosić się po pomoc i oddać tę pracę specjalistom.

Sprawdzamy, z czym wiąże się malowanie.

Opowiadamy i odpowiadamy.

Opisujemy – wszystko o szpachlowaniu.