Szpachlowanie

Na czym polega szpachlowanie ścian, czy jest dla Ciebie?

Szpachlowanie i wygładzanie ścian – procesy przygotowujące ściany do malowania lub tapetowania. To dzięki takiemu przygotowaniu warstwa dekoracyjna prezentuje się w oczekiwany przez nas sposób i nie ulega zniszczeniom. Szpachlowanie ścian pozwala na wyrównanie różnych rys, pęknięć i ubytków w ścianach – używa się w tym celu masy szpachlowej.

Na czym polega szpachlowanie ścian?

Szpachlowanie ścian polega na aplikacji specjalnej gładzi na daną powierzchnię. Ma to na celu jej wyrównanie. Czynność sama w sobie jest dość prosta, jednak czasochłonna i wymagająca uporu i precyzji. Jeśli zaś chodzi o narzędzia, to niezbędne są właściwie dwa – paca (szpachla) i gładź. Szpachlowanie sufitu i ścian jest potrzebne, kiedy na powierzchni pojawi się nierówność, pęknięcie albo inna – niepożądana – zmiana.

Szpachlowanie ścian umożliwia otrzymanie równych i gładkich powierzchni. Wykonuje się je tak w nowych domach, jak i w tych remontowanych. Nie ma znaczenia, czy ściany są tynkowane, czy zbudowane w systemie suchej zabudowy. W pierwszej kolejności uzupełniamy wszelkie na ścianach i sufitach. Później masą szpachlową pokrywa się całe powierzchnie ścian.

Cena szpachlowania ścian w całym domu może być znaczącym ciężarem dla budżetu budowlanego lub remontowego – stąd wielu inwestorów decyduje się wykonać tę czynność samodzielnie. Wyrównywanie ścian i sufitów nie jest trudne, wymaga jedynie cierpliwości i dużej precyzji.

Czy nie można szpachlować samemu?

Oczywiście, że można. Warto jednak pamiętać o szeregu czynności, które należy wykonać jeszcze przed podjęciem działania. Szpachlowanie nie jest trudne, jednak wymaga cierpliwości. Przed rozpoczęciem trzeba zabezpieczyć pomieszczenie oraz zebrać niezbędne narzędzia. Szlifowana gładź szpachlowa jest silnie pyląca i unosi się w pomieszczeniu nawet po pracy – warto wystawić wszystkie meble i sprzęty. Polecamy też zabezpieczyć podłogi, karnisze oraz parapety. Dokładne przygotowanie pomieszczenia pozwoli nam uniknąć żmudnego i trudnego sprzątania.

Następnie należy pomyśleć o gruntowaniu ścian, czyli nanieść preparat mający na celu ujednolicenie chłonność podłoża i zwiększenie przyczepność naszej gładzi szpachlowej. Następnie musimy przygotować masę i rozpocząć właściwe prace. Na oczyszczone i zagruntowane części dokładnie nakładamy masę szpachlową.

Warto jednak pamiętać, że pozornie prosta i ograniczająca wydatki czynność faktycznie wymaga dość dużego przygotowania i zaopatrzenia. Co więcej, na rynku istnieje wiele preparatów do gruntowania i samych gładzi szpachlowych, co – może nie utrudnia, ale – wydłuża wybór. Często nie liczymy własnej “robocizny”, co jest powszechnym błędem. Nierzadko warto zatrudnić specjalistów i w zaoszczędzonym czasie zająć pracą, w której jesteśmy specjalistami.

Sprawdzamy, z czym wiąże się malowanie.

Opowiadamy i odpowiadamy.

Opisujemy – wszystko o szpachlowaniu.